SXH0025S
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 12035595
SXH0025S
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic heavy duty application |
| Bore diameter | 1.5 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 3-Cap 3 |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Feature | Durable and reliableInnovative safety featuresComprehensive size options |
| Model Code | NZ10CC5C1RW04000 |
| Mounting style | Cap Clevis |
| Net Stroke Length | 4 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile wiper double-lipped |
| Port Location | Head 2-Cap 2 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 2.5 in |
| Product Length/Depth | 11.45 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 71.563 in³ |
| Product Weight | 9.7 lb |
| Product Width | 2.5 in |