SXH0025U
This product has been discontinued.
SXH0025U
| Adjustable Stroke | Yes |
| Air Bleeds | None |
| Application | Hydraulic heavy duty application |
| Bore diameter | 2.5 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 2-Cap 4 |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Feature | Durable and reliableInnovative safety featuresComprehensive size options |
| Gross Stroke Length | 2.25 in |
| Keyplate | No |
| Metallic Scraper | No |
| Model Code | NZ09EE5N1KT024PW |
| Mounting style | Head Rectangular flange |
| Net Stroke Length | 2.25 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 3.5 in |
| Product Length/Depth | 10.03 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 196.588 in³ |
| Product Weight | 20.9 lb |
| Product Width | 5.6 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1 in |