SXH0025Y
This product has been discontinued.
SXH0025Y
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Pneumatic Medium Duty application |
| Bore diameter | 2 in |
| Brand | Danfoss |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 1-Cap 1 |
| Cushions | Non-cushioned |
| Model Code | R5P-2.00X4.00-B-0.63-4-N-N-N-1-1 |
| Mounting style | Cap Rectangular flange |
| Net Stroke Length | 2 in |
| Non-Rotating | Yes |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | PolyPak |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 2.5 in |
| Product Length/Depth | 9 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 95.625 in³ |
| Product Weight | 7 lb |
| Product Width | 4.25 in |