SXH002K5
This product has been discontinued.
SXH002K5
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Pneumatic Medium Duty application |
| Bore diameter | 2.5 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 3-Cap 2 |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Model Code | RE12EE5N1KV15800 |
| Mounting style | Cap Rectangular flange |
| Non-Rotating | Yes |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 3 in |
| Product Length/Depth | 21.44 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 297.802 in³ |
| Product Weight | 14.7 lb |
| Product Width | 4.63 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1 in |