SXH002R5
This product has been discontinued.
SXH002R5
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic medium duty application |
| Bore diameter | 2.5 in |
| Brand | Danfoss |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Model Code | HR5F-2.50X8.00-B-0.63-2-N-U-V-1-1 |
| Mounting style | Head Rectangular flange |
| Net Stroke Length | 8 in |
| Non-Rotating | Yes |
| Piston Seal Material | Viton-A |
| Piston Seal Type | Viton lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 3 in |
| Product Length/Depth | 13.25 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 168.938 in³ |
| Product Weight | 12.4 lb |
| Product Width | 4.25 in |