SXH002V5
This product has been discontinued.
SXH002V5
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic medium duty application |
| Bore diameter | 2 in |
| Brand | Danfoss |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushions | Cushioned head end |
| Model Code | HR5F-2.00X3.00-H-1.00-2-N-F-P-1-1 |
| Mounting style | Head Rectangular flange |
| Net Stroke Length | 3 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | PolyPak |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 2.5 in |
| Product Length/Depth | 8.687 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 89.585 in³ |
| Product Weight | 6.7 lb |
| Product Width | 4.125 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1 in |