SXH0035G
This product has been discontinued.
SXH0035G
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic heavy duty application |
| Bore diameter | 2.5 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 3-Cap 3 |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Feature | Durable and reliableInnovative safety featuresComprehensive size options |
| Model Code | NZ10EH5N5KW22CPG |
| Mounting style | Cap Clevis |
| Net Stroke Length | 22.75 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NFPA Standard SAE/UN |
| Product Height | 3.5 in |
| Product Length/Depth | 31.43 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 385.018 in³ |
| Product Weight | 38.3375 lb |
| Product Width | 3.5 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1.375 in |