SXH003M5
This product has been discontinued.
SXH003M5
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic medium duty application |
| Bore diameter | 1.5 in |
| Brand | Danfoss |
| Chrome Plated Bore | Yes |
| Close Stroke Tolerances | No |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Model Code | HR5A-1.50X30.00-B-1.00-2-N-N-N-4-4 |
| Mounting style | Side Lug |
| Net Stroke Length | 30 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 4-Cap 4 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 2 in |
| Product Length/Depth | 35.1 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 245.7 in³ |
| Product Weight | 9.7 lb |
| Product Width | 3.5 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1 in |