SXH0045G
This product has been discontinued.
SXH0045G
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic heavy duty application |
| Bore diameter | 3.25 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | None |
| Cushions | Non-cushioned |
| Feature | Durable and reliableInnovative safety featuresComprehensive size options |
| Model Code | NZ12GH2N3RA01500 |
| Mounting style | Cap Rectangular flange |
| Net Stroke Length | 1.3125 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 2-Cap 2 |
| Port Type | SAE/UN O-ring |
| Product Height | 4.5 in |
| Product Length/Depth | 9.83 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 315.396 in³ |
| Product Weight | 37.8 lb |
| Product Width | 7.13 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1.375 in |