SXH0045R
This product has been discontinued.
SXH0045R
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic heavy duty application |
| Bore diameter | 3.25 in |
| Brand | Danfoss |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushions | Cushioned cap end |
| Feature | Durable and reliableInnovative safety featuresComprehensive size options |
| Model Code | N5R-3.25X2.00-C-1.38-2-S-H-N-1-1 |
| Mounting style | Cap Rectangular flange |
| Net Stroke Length | 2 in |
| Non-Rotating | Yes |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | SAE/UN O-ring |
| Product Height | 4.5 in |
| Product Length/Depth | 10.75 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 344.672 in³ |
| Product Weight | 38.7 lb |
| Product Width | 7.125 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1.38 in |