SXH005P5
This product has been discontinued.
SXH005P5
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic medium duty application |
| Bore diameter | 3.25 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | None |
| Cushions | Non-cushioned |
| Model Code | RF08GE5N1KA08000 |
| Mounting style | Head Square flange |
| Net Stroke Length | 8 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 5.5 in |
| Product Length/Depth | 15.62 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 472.505 in³ |
| Product Weight | 22 lb |
| Product Width | 5.5 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1 in |