SXH005P6
This product has been discontinued.
SXH005P6
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic heavy duty application |
| Bore diameter | 2.5 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | None |
| Cushions | Non-cushioned |
| Feature | Durable and reliableInnovative safety featuresComprehensive size options |
| Model Code | NZ09EL9T3KA020HR |
| Mounting style | Head Rectangular flange |
| Net Stroke Length | 2 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Viton-A |
| Piston Seal Type | Viton wiper double-lipped |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | SAE/UN O-ring |
| Product Height | 3.5 in |
| Product Length/Depth | 10.9 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 213.64 in³ |
| Product Weight | 20.7 lb |
| Product Width | 5.6 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1.75 in |