SXH006P5
This product has been discontinued.
SXH006P5
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Industrial application |
| Bore diameter | 6 in |
| Brand | Danfoss |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushions | Non-cushioned |
| Model Code | LR5U-6.00X5.31-N-2.00-2-N-V-V-1-1 |
| Mounting style | Head Extended Tie rod |
| Net Stroke Length | 5.31 in |
| Non-Rotating | Yes |
| Piston Seal Material | Viton-A |
| Piston Seal Type | Viton lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 6.5 in |
| Product Length/Depth | 23.31 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 984.848 in³ |
| Product Weight | 71.6286 lb |
| Product Width | 6.5 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 2 in |