SXH0075R
This product has been discontinued.
SXH0075R
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Industrial application |
| Bore diameter | 3.25 in |
| Brand | Danfoss |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushions | Non-cushioned |
| Model Code | R5C-3.25X1.00-N-1.00-2-N-N-N-1-1 |
| Mounting style | Cap Clevis |
| Net Stroke Length | 1 in |
| Non-Rotating | Yes |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 3.75 in |
| Product Length/Depth | 7.5 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 105.469 in³ |
| Product Weight | 19.38 lb |
| Product Width | 3.75 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1 in |