SXH0076J
This product has been discontinued.
SXH0076J
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Industrial application |
| Bore diameter | 4 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | None |
| Cushions | Non-cushioned |
| Feature | Durable and reliableInnovative safety featuresComprehensive size options |
| Model Code | NZ14HM5N5KA07000 |
| Mounting style | Cap rectangular |
| Net Stroke Length | 7 in |
| Non-Rotating | Yes |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NFPA Standard SAE/UN |
| Product Height | 5 in |
| Product Length/Depth | 15.7 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 596.6 in³ |
| Product Weight | 62.95 lb |
| Product Width | 7.6 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 2 in |