SXH0095L
This product has been discontinued.
SXH0095L
|---|---|
| Adjustable Stroke | No |
| Application | Hydraulic heavy duty application |
| Bore diameter | 2.5 in |
| Brand | Danfoss |
| Chrome Plated Bore | Yes |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Model Code | N5C-2.50X4.00-B-1.00-2-S-F-V-1-1 |
| Mounting style | Cap Clevis |
| Net Stroke Length | 4 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Viton-A |
| Piston Seal Type | Viton lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | SAE/UN O-ring |
| Product Height | 3 in |
| Product Length/Depth | 9.5 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 85.5 in³ |
| Product Weight | 22.4 lb |
| Product Width | 3 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1 in |