SXH0098G
This product has been discontinued.
SXH0098G
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Pneumatic Medium Duty application |
| Bore diameter | 1.5 in |
| Chrome Plated Bore | No |
| Close Stroke Tolerances | No |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 2-Cap 2 |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Model Code | RE01CC2N1KR0500C |
| Mounting style | Side Lug |
| Net Stroke Length | 5 in |
| Non-Rotating | Yes |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 2 in |
| Product Length/Depth | 9.8 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 68.6 in³ |
| Product Weight | 4.95 lb |
| Product Width | 3.5 in |