225AP00643B
This product has been discontinued.
225AP00643B
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Actuation Type | Manual with Enclosed Lever Box |
| Ambient temperature - max | 60 °C |
| Brand | Danfoss |
| Communication input | None |
| Compensation | Post-Compensation |
| Construction | Mono-block |
| Maximum Flow Rate | 100 l/min |
| Maximum Fluid Temperature | 80 °C |
| Maximum Pressure Rating | 350 bar |
| Maximum Working Port Leakage | 11 cc/min at 100 bar |
| Minimum Ambient Temperature | -40 °C |
| Minimum Fluid Temperature | -25 °C |
| Model Code | CLS101PLSDA040040ZZ000Z000Z000ZAL00B |
| Mount Type | Through holes |
| Nominal Flow Rating | 100 l/min |
| Port Valve | None |
| Ports | SAE |
| Pressure Rating | 350 bar |
| Product Height | 6.43 in |
| Product Length/Depth | 12.14 in |
| Product material | Ductile Iron |
| Product Type | Load Sense Sectional Mobile Valves |
| Product Volume | 117.09 in³ |
| Product Weight | 10 lb |
| Product Width | 1.5 in |