
Aeroquip by Danfoss
4-191302-6
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-191302-6
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | .38 in |
| Compatible hoses | 302A, 303, 2580, AE369, AE372, FC234 |
| Compliance(s) | MIL-F-24787/5, Group VIII, Type D |
| Drop dimension | 2.45 |
| End type 1 | Line/Hose/Tube |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hex Size 1 | .56 in |
| Hex Size 2 | .81 in |
| Hose cut-off factor | 1.55 in |
| Hose dash size | -6 |
| Inside diameter | .24 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Packaged Height | 14 in |
| Packaged Length | 7 in |
| Packaged Volume | 882 in³ |
| Packaged Weight | 1.3 lb |
| Packaged Width | 9 in |
| Product Height | 2.85 in |
| Product Length/Depth | 2.85 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 6.579 in³ |
| Product Weight | .24 lb |
| Product Width | .81 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | 411 Series |