Danfoss Airflex
407931
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
407931
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Feature | High-quality replacement partsAn exact fit for Airflex productsTwo-year warranty |
| Item type | Spare Part |
| Package contents | Friction Disc Casting |
| Product Height | 15.28 in |
| Product Length/Depth | 15.28 in |
| Product material | Alloy Iron |
| Product Type | Kits and Spare Parts |
| Product Volume | 305.857 in³ |
| Product Weight | 42 lb |
| Product Width | 1.31 in |
| Sub-brand | Airflex |
| Trade Name | DP Series |