408839
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
408839
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | Mining Machinery, Injection Molding Machines, Metal Forming Machines, Oil and Gas Equipment, Conveyor Lines, Primary Metals, Metal Cutting Equipment |
| Auxiliary Mounting | None |
| Bearing Life at Rated Pressure | 8000 hour |
| Code Title | Variable Displacement |
| Cold Start Temperature Limit | 104 °C |
| Control Special Features | None |
| Controller Type | Pressure Compensator |
| Design code | 11 |
| Destroke Valve | No |
| Displacement | 61.6 cm³/rev |
| Drain Port Size & Location | .750-16 UNF-2B SAE O-Ring Port - Bottom (Top Plugged) |
| End Cover Material | Ductile Iron |
| Feature | Multiple control optionsVariable displacementCompact design |
| Flow Compensator Setting | 17 bar |
| Fluid Cleanliness | ISO 18/14 |
| Fluid compatibility | All pumps can be used with anti-wear hydraulic oils, water glycols and water-in-oil (invert) emulsions |
| Identification | None |
| Input Speed - Maximum | 1800 RPM |
| Input Speed - Rated | 1800 RPM |
| Maximum Case Drain Temperature | 80 °C |
| Maximum Case Pressure | 210 bar |
| Maximum Input Torque | 0 Nm |
| Maximum Recommended Oil Viscosity | 220 cSt |
| Minimum Recommended Oil Viscosity | 13 cSt |
| Model Code | F3 PVB29 LS 20 C 11 |
| Noise | 64 dB |
| Nominal Pressure Rating | 315 bar |
| Paint | None |
| Peak Pressure Rating | 210 bar |
| Pressure Compensator Setting | 210 bar |
| Product Height | 8.5 in |
| Product Length/Depth | 13.94 in |
| Product Type | Open Circuit Piston Pump |
| Product Volume | 1244.145 in³ |
| Product Weight | 57 lb |
| Product Width | 10.5 in |
| Shaft rotation | Left |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | PVB Series |
| Vsd ready | No |