Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Additonal ports | Bolt on valve load sensing port on port face |
| Brand | Danfoss |
| Cylinder relief valve setting | 240 bar [3480 lbf/in2] |
| Design code | A - First design |
| Displacement | 80 cm3/r [4.88 in3/r] |
| Flow amplification | 2.00:1.00 |
| Fluid type | Refer to Danfoss Technical bulletin 3-401 |
| Identification | Barcode, Danfoss product number on nameplate |
| Inlet or LS relief setting | 180 bar [2610 lbf/in2] |
| Inlet Pressure Rating | 190 bar [2755 lbf/in2] |
| Input torque | Low |
| Load circuit | Non-load reaction |
| Mechanical interface | Internal involute spline, 12 tooth 16/32 DP 30 degree PA |
| Mounting threads | 4-M10X1.5 Mounting threads mounting face |
| Neutral circuit | Load sensing, dynamic signal |
| Nominal flow rating | 37 L / min [10.00 gal/min] Q-AMP |
| P,T,L, and R port size | P port .750-16 UNF -2B, R,L and T port bolt on valve |
| Paint and packaging | Black paint |
| Port face threads | 2-M10X1.5 |
| Product series | ASL |
| Return pressure rating | 21 bar [300 lbf/ in2] maximum |
| Special features | Gerotor for low noise |
| Unit type | Standard |
| Valve options | Cylinder relief valve, anti-cavitation valve, inlet check valve, load sense relief valve, manual steering check valve |