Danfoss Airflex
414912
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
414912
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Feature | High-quality replacement partsAn exact fit for Airflex productsTwo-year warranty |
| Item type | Spare Part |
| Package contents | Friction Shoe Assembly |
| Product Height | 1.344 in |
| Product Length/Depth | 7.393 in |
| Product material | Aluminum |
| Product Type | Kits and Spare Parts |
| Product Volume | 69.057 in³ |
| Product Width | 6.95 in |
| Sub-brand | Airflex |
| Trade Name | E Series |