
Danfoss
HL48-1
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HL48-1
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Battery included | No |
| Brand | Danfoss |
| Button quantity | 0 |
| Feature | Designed for ease of use and reliabilityMade to lastInnovative safety features |
| Item type | Hose Loom |
| Packaged Height | 4.88 in |
| Packaged Length | 7.75 in |
| Packaged Volume | 141.825 in³ |
| Packaged Weight | .15 lb |
| Packaged Width | 3.75 in |
| Product color/finish | Black |
| Product Height | 1.21 in |
| Product Length/Depth | 5.42 in |
| Product material | Nylon 6/6 |
| Product Type | Hose and Tubing Protectors |
| Product Volume | 2.492 in³ |
| Product Weight | 7.56 lb |
| Product Width | .38 in |
| Size range | Can hold 4 hoses |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | None |
| UPC | 678146039941 |