Danfoss
HPR8Y-20
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HPR8Y-20
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Battery included | No |
| Brand | Danfoss |
| Button quantity | 0 |
| Feature | Designed for ease of use and reliabilityMade to lastInnovative safety features |
| Item type | Hose Protector |
| Packaged Height | 4.88 in |
| Packaged Length | 7.75 in |
| Packaged Volume | 141.825 in³ |
| Packaged Weight | .15 lb |
| Packaged Width | 3.75 in |
| Product color/finish | Yellow |
| Product material | Hytrel |
| Product Type | Hose and Tubing Protectors |
| Product Weight | 3 lb |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | None |
| UPC | 678146076007 |