Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Force at Test Length | N/A |
| Material | STAINLESS STEE |
| Number of active Coils | 35,00 PC |
| Remarks | N/A |
| Spring, Inside Diameter | N/A |
| Spring, Length Test | N/A |
| Spring, Length unloaded | 114,3000 mm |
| Spring, Outside Diameter | 10,5400 mm |
| Spring, Rate | 3,503 N/mm |
| Spring, Type | HELICAL CO |
| Standard Class Level | N/A |
| Wire, Diameter | 1,7000 mm |
| Wire, Form | N/A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |