Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Force at Test Length | N/A |
| Material | CHROME SILICON |
| Number of active Coils | 10,80 PC |
| Remarks | N/A |
| Spring, Inside Diameter | 13,0600 mm |
| Spring, Length Test | N/A |
| Spring, Length unloaded | 63,9600 mm |
| Spring, Outside Diameter | N/A |
| Spring, Rate | 23,590 N/mm |
| Spring, Type | HELICAL CO |
| Standard Class Level | N/A |
| Wire, Diameter | 3,2500 mm |
| Wire, Form | N/A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |