
Weatherhead by Danfoss
K32
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
K32
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Application | Low pressure hydraulic applications and suction lines. |
| Brand | Weatherhead by Danfoss |
| Compatible hose ID | 2 in |
| Construction style | Reusable |
| End Size 2 | 2 IN |
| End type 1 | Line/Hose/Tube |
| End type 2 | MPT |
| Feature | Fit for wide range of applicationsDurable and dependableCut assembly times and boost production |
| Finish/plating | Zinc Plating |
| Item type | Nipple Assembly |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | .5 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | 1.44 in |
| Product Length/Depth | 3.81 in |
| Product material | Malleable Cast Iron |
| Product Type | Field Attachable Hose Fittings |
| Product Volume | 18.544 in³ |
| Product Weight | 3.9 lb |
| Product Width | 3.38 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | K Series |
| UNSPSC | 40141764 |
| UPC | 725975014141 |