
Aeroquip by Danfoss
K8S
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
K8S
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Drop dimension | 35 |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Female |
| End Size 1 | M16X1.5 |
| End Size 2 | M16X1.5 |
| End type 1 | Metric |
| End type 2 | Metric |
| Feature | Dura-Kote plating for superior corrosion resistanceDesign flexibility with hundreds of styles to choose fromHigher operating pressures above SAE standards |
| Finish/plating | Zinc Clear Trivalent Chromate |
| Hex Size 1 | 17 mm |
| Hex Size 2 | 19 mm |
| Item type | Metric Male/Metric Female 90° Elbow Adapter |
| Product Height | 19 mm |
| Product Length/Depth | 43 mm |
| Product material | Carbon steel |
| Product Type | 90° Elbow Adapter |
| Product Volume | 35.131 cm³ |
| Product Weight | .064 kg |
| Product Width | 43 mm |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | M16X1.5 |
| Thread Size 2 | M16X1.5 |
| Trade Name | K Series |
| Tube OD 1 | 8 mm |
| Tube OD 2 | 8 mm |
| Working temperature - max | 400 °F |
| Working temperature - min | -65 °F |