M46-20301
Model code: MPV-046-C-B-B-A-R-B-A-AA-A-A-BMM-BA-A-JJ-C-NNN-***
This product has been discontinued.
M46-20301
Product specifications
Characteristic | Value | Description |
|---|---|---|
| S40_PRODUCT_RES | MPV | Variable pump |
| BASE DISPLACEMENT | 046 | 46cc/rev (2.80cir) |
| Type | C | 25cc product type |
| C: SWASHPLATE | B | Pressure balanced swashplate |
| E: INPUT SHAFT/AUXILIARY DRIVE | A | 13 tooth, 16/32 spline |
| F: ROTATION & VALVE PLATE | R | Right hand (clockwise), low leakage valve plate |
| G: CHARGE PUMP DISPLACEMENT | B | 13.99 cc/rev (0.85CIR) charge pump displacement |
| H: CHARGE PRS RLF VALVE SET | A | 16 bar (230 psi) |
| J: FILTRATION | AA | Suction filtration with charge pump |
| K: DISPLACEMENT LIMITERS | A | Full displacement |
| L: BYPASS VALVE | A | Bypass valve - no orifice |
| M: SYSTEM PRESSURE PROTECTION | BMM | 140 bar (2030 psi) / 140 bar (2030 psi) |
| N: CONTROL | BA | Hydraulic displacement control, 1.3 - 11.7 bar (19-170 psi) |