
M9700X16X25
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
If you're looking for a similar product, you can check out other options within the same product type by visiting the product type page.: Steel adapters
Recommended replacement: FF4180-1625S
M9700X16X25
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| End gender 1 | Female |
| End type 1 | SAE 37 |
| End type 2 | Metric |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Inside diameter (bore hole size) | .2969 in |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | .5 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | 1.5 in |
| Product Length/Depth | 2.2999 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Volume | 5.175 in³ |
| Product Weight | .42 lb |
| Product Width | 1.5 in |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 2 | M27 x 2.0 |
| UNSPSC | 40172500 |
| UPC | 725975740125 |