
Danfoss Dowmax
ME175-SS2660
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
ME175-SS2660
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brake Release Pressure | 145 Psi |
| Brand | Danfoss |
| Design code | A |
| Feature | Optimal power outputHigh Performance at low speedsHigh starting torque and high overall efficiency |
| Gear ratio | 5.053 |
| Identification | Part Number on Nameplate |
| Main Port Type | Threaded |
| Maximum Displacement | 175 cm³/rev |
| Model Code | ME175 |
| Mounting Type | Flange |
| Output Shaft Length | 3.7007874 in |
| Output Shaft Spline/Drive Type | Special |
| Parking Brake | None |
| Pressure Rating | 3988 Psi |
| Product Height | 10.47 in |
| Product Length/Depth | 10.55 in |
| Product Type | Axial Piston Motor |
| Product Volume | 1107.899 in³ |
| Product Weight | 92.59 lb |
| Product Width | 10.03 in |
| Special features | None |
| Style | Axial |
| Sub-brand | Dowmax |
| Torque | 765 Nm |
| Trade Name | ME Series |
| Type | Axial |